Mechanizmy – ergonomia i wytrzymałość

Ergonomiczne i wytrzymałe krzesło biuroweKrzesła biurowe to przedmioty coraz bardziej zaawansowane. Oczywiście dalej jest to produkt dość prosty, lecz wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wiele zależy od budowy krzesła. Krzesło coraz częściej osiągają coraz większe gabaryty, jednakże to co najbardziej istotne mechanizm – ukryte jest pod siedziskiem krzesła. Stojąc trudno zauważyć mechanizm i liczbę jego tzw. „łapek regulacyjnych” . Im większa ich liczba tym krzesła posiada większy zakres regulacji. Oczywiście nie zawsze, np. nie w przypadku tych najbardziej zautomatyzowanych. Mechanizm w budowie krzesła biurowego można porównać do funkcji serca i umysłu w ciele człowieka.
Wybieranie krzesła do pracy w biurze, czy domowym zaciszu warto realnie oceniać krzesło. Bazowanie na ogólnym wyglądzie i cenie, która wydaje się być okazją nie jest dobrą techniką zakupową. Szczególnie, gdy celem jest zakup tego produktu do biura do intensywnego użytkowania przez 8 h dziennie i 5 dni w tygodniu. Przy takie przeznaczeniu krzesła biurowego, proces decyzyjny musi być zdecydowanie zmieniony. Kluczowa w tym przypadku jest ocena, wartość oraz umiejętność sformułowania oczekiwań wobec standardu mechanizmu w budowie tego przedmiotu. Mechanizm to pewnego rodzaju określenie bardziej zaawansowanej formy, która pełni rolę łącznika siedziska z oparciem. Łączy fizycznie te dwa wspomniane elementy i jednocześnie jest ich połączeniem z użytkownikiem fotela. Wspomniane wcześniej łapki – zakończenie mechanizmu to zespół regulacyjny pozwalający dostosować ustawienie siedziska i oparcia, ich proporcje, pochylenie, głębokości do ciała człowieka.
Zaawansowane mechanizmy regulacyjne zaczęły być produkowane wraz z rozpoczęciem rewolucji biurowej. Mowa o powstaniu projektu „krzesła biurowe”, w oparciu na projekcie „fotele biurowe” i jednej różnicy. Rozdzielenia siedziska od oparcia. Początkowo nic nie zapowiadało tak drastycznej zmiany tendencji na rynku. Przede wszystkim zmieniło się jedno, w fotelach możliwości regulacyjne były ograniczone zespojonym siedziskiem i oparciem. Końcowe ustawienie fotela było w dużej mierze zależne od producenta i jego koncepcji. Wygoda były w dużej mierze czymś narzuconym z góry. W krzesłach idea była inna, dać użytkownikowi jak najwięcej możliwości regulacyjnych. Potrzebne zatem były zaawansowane mechanizmy, które to umożliwią. Wygoda przestała być pojęciem subiektywnym, narzuconym z góry. Wraz z technicznymi mechanizmy pojawiło się słowo ergonomia. Takie określenie krzesła to jasny sygnał, że niezależnie od budowy ciała będzie możliwie znalezienie niemal idealnego dopasowania. Oczywiście z małymi wyjątkami ( dla osób bardzo wysokich lub z dużą nadwagą potrzeba dedykowanych rozwiązań )
Mechanizmy z dużo możliwością regulacji zapewniały krzesłu ergonomiczność, ale również wytrzymałość. Łącznik ten wykonywany jest ze szlachetniejszych materiałów, daje krzesłu ogromną stabilność i pewno dla użytkownika. Mechanizmy zakwalifikowane do grupy ergonomicznych, w połączeniu z kilkoma drobnymi zmianami w krześle pozwalają uzyskać certyfikat wytrzymałości nawet do 150 kg.
Wyróżnić należy dwa rodzaje mechanizmów. Ze względu na funkcjonalności i zarazem na cenę. Pierwsza grupa pozwala na blokadę w wielu pozycjach, brakuje jednak ochrony pleców przed uderzeniem oparcia po zwolnieniu blokady. Taki rodzaj mechanizmów jest tańszy, często wybierany do małych firm i urzędów. Nazywane są często zintegrowanymi. Drugi rodzaj mechanizmów posiada blokadę w skończonej ilości pozycji – zazwyczaj 5-6. Ta skończoność umożliwia wbudowania wspomnianą wcześniej funkcję ochrony pleców – anti-shock. Do tej grupy zalicza się mechanizmy synchroniczny, synchroniczne samo-ważące. Są stosowane do krzeseł w biurach firm posiadających pewną renomę.