Biurko i krzesło dla pracownika

krzesło i biurko dla pracownikaJeszcze parę lat temu pisząc w kontekście biurowego stanowiska pracy tytułowe określane wyglądały by następują : meble biurowe dla pracownika. Jednakże ostatnie lata to bardzo duże odwrócenie biurowej tendencji. W erze komputerów, nieograniczonego dostępu do Internetu oraz cyfrowych dokumentów elektronicznych meble biurowe nie są już tak bardzo potrzebne. Oczywiście mowa tu o pracowniczych stanowiska biurkowych we wspólnej przestrzeni biurowej. Meble biurowe są oczywiście niezbędne w biurach księgowych, gabinecie księgowej każdej firmy, jak również w gabinecie prezesa, właściciela firmy.
Dla szeregowego pracownika potrzebna jedynie biurka i krzesła biurowego. Takie skonstruowane stanowisko to pewnego rodzaju biurowy pierwowzór. Można zarzuć temu schematowi pewnego rodzaju minimalizm, jednakże jest to ocena dość powierzchowna – pozorna. Współczesne zestawienie biurowe : krzesło i biurko to przedmioty funkcjonalne i ergonomiczne. Celem nie jest „zagracić” pracownika meblami takimi jak szafy, komody, regały, tylko „dać” mu to czego faktycznie potrzebuje. Jest to wolna przestrzeń oraz przedmioty wyposażeniowe gwarantujące wygodę dla ciała, która przekłada się na aspekty zawodowo-zadaniowe.
Biurko to przedmiot wręcz nie do poznania. W erze dokumentów cyfrowych i pracy biurowej ściśle powiązanej z pracą na komputerze – papierowa dokumentacja ma poziom minimalny. Szczególnie, że coraz więcej biur pełni zadania usługowe. Nowoczesne biurko posiada szeroki, masywny blat robaczy. Wiele osób neguje w pewien sposób tak szeroką biurową konstrukcję. Zadaje pytanie po co tak szeroki blat skoro pracownik używa tylko i wyłącznie komputera. Odpowiedź na to pytanie za chwile. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zasadniczą zmianę – przestrzeń pod blatem biurka. Biurko posiadało dość wąską „wnękę” jako miejsca dla pracownika, kosztem zabudowy szafkowej. W nowoczesnych rozwiązania dla pracownika, całkowicie rezygnuje się z zabudowy tej przestrzeni biurka. Po pierwsze, nie jest ona niezbędna. Po drugie i w odpowiedzi na wcześniej zadanie pytanie wolna niezabudowana przestrzeń to zwiększenie komfortu fizycznego do ciała. Dzięki takiemu rozwiązaniu pełniej korzysta się z obrotowego krzesła, ale przede wszystkim jest to rozwiązanie ergonomiczne. Pracownik przy takim biurku otrzymuje dodatkowe możliwości i zmiany pozycji siedzącej. Jeśli potrzebne jest miejsce na dokumenty, korzystając z akcesoriów biurowych – plastikowych półek, które stawiane są na blacie biurka. Jeśli potrzeba więcej miejsca, tanim i praktycznym rozwiązaniem jest mały kontener biurowy z szufladami.
Drugi ważny przedmiot, można powiedzieć, że najważniejszy to krzesło biurowe. Jego ranga wynika tak naprawdę z bezpośredniego kontaktu z ciałem użytkownika. Wiele osób uważa, że odpowiednie krzesło musi być po prostu miękkie. Jednakże to stanowczo za mało. Każde stanowisko pracy jest zbudowane z tych samych produktów biurka i krzesła – wybranych modeli. A pracownicy posiadają różna budowę ciała, w przypadku biurka nie ma to większego znaczenia, jednakże w przypadku krzesła jak najbardziej tak. Krzesło dla pracownika biurowego powinno być wygodne i dopasowane. Lepszym określeniem jest oczywiście dające się dopasować, posiadające szeroki zakres regulacji przez, który końcowy użytkownik uzyskuje wygodę. Niezależnie od budowy ciała. Więcej szczegółów o krzesłach dla pracowników biurowych w kolejnym artykule.