Możliwości nowoczesnych krzeseł biurowych

Krzesło biurowe w stanowisku pracyKrzesła biurowe przez większość społeczeństwa traktowane są jako zwykłe przedmioty do siedzenia. Mimo pewnych ergonomicznych biurowych wzorców, ciągle polscy pracodawcy jak i sami użytkownicy krzeseł tak niewiele wiedzą o tym produkcie. A przecież żyjemy już w XXI wieku, a każda dziedzina życia nieustannie się zmienia. Powstają nowe, coraz bardziej doskonałe produkty. Celem jest unowocześniania, podnoszenie ludzkiej wygody i komfortu fizycznego i psychicznego. Paradoksalnie w ważnej dla zdrowia i poczucia wygody kategorii – biurowych stanowisk pracy podejmowane są dość sprzeczne decyzje. Być może brakuje odpowiednie ergonomicznej edukacji, chociażby w szkole na lekcjach informatyki lub ogólnopolskich kampanii społecznych.
A możliwości krzeseł są coraz większe. Tak naprawdę to co można powiedzieć o krześle z perspektywy stojącej jest niewidoczne, bo znajduje się pod siedziskiem krzesła. Mowa o mechanizmach łączących siedzisko i oparcie wzajemnie i przez system regulacji z końcowym użytkownikiem. Współczesne rozwiązania w tej dziedzinie to powierzenie w ręce użytkownika jak najwięcej możliwości konfiguracyjnych. Końcowe wyprofilowanie, ustawienie płaszczyzn siedziska i oparcia nie jest już narzucane na sztywno przez producenta, lecz regulowane w zależności od potrzeb fizycznych przez końcowego użytkownika. Można powiedzieć, ze takie krzesła są uniwersalne, „obiektywnie wygodne”.
Co więc można uzyskać użytkując nowoczesne, ergonomiczne krzesło. Przed wszystkim wspomniana wcześniej regulacja oparcia z siedziskiem wynikające i zależną od rodzaju głównego mechanizmu sterujące. Do najpopularniejszych rodzajów należy rodzaj synchroniczny ( możliwość zablokowania oparcia z siedziskiem w skończonej ilości pozycji z ochroną przed uderzeniem oparcia w plecy) lub wersja tańsza ( blokada w wielu pozycji bez ochrony pleców przed uderzeniem oparcia ). Ważnym uzupełnieniem jest mechanizm przesuwu siedziska, który umożliwia regulowane głębokości siedzenia. W ten sposób również osoba bardzo wysoka lub bardzo niska może uzyskać komfort. W nowoczesnych krzesłach dominuje siatkowe oparcie, które zdecydowanie ożywia ten produktu, czyniąc go przystającym do coraz bardziej atrakcyjnego wyglądu i wyposażenia biurowego. Siatkowa membrana jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej praktycznym i estetycznym. Powietrze dociera głębiej, pełnie, bardziej bezpośrednio do ciała i odzieży wierzchniej użytkownika. To jednak nie koniec nowości. Nieustanna pozycja siedząca lub użytkowanie przez wiele lat tanich rozwiązań biurowych, powoduje mniejsze lub większe problemy z kręgosłupem. Wraz z siatkowym oparciem pojawiała się możliwość zamontowania regulatora lędźwiowego za oparciem i jego działanie przez elastyczność siatki.
Warto wspomnieć jeszcze o regulacji podłokietników. Już nie tylko w wersji 2D, ale również z możliwości regulacji do zewnątrz. Pewnego rodzaju wynikiem zaawansowania technicznego jest możliwość regulacji wysokości oparcia bez konieczności wstawania z siedziska.