Wiedza o biurowym stanowisku pracy

biurowe stanowisko pracyWspółczesny świat bardzo dynamicznie się zmienia. Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników w każdej branży biurowej, zdecydowanie bardziej intensywna forma pracy powinny być podparte edukacja. Niestety program nauczania zmienia się dość lenienie, z ogromnym opóźnieniem jest dostosowywany do realiów w których się żyje. Nie chodzi o radykalne zmiany, lecz o edukację młodego pokolenia w celu zabezpieczenia ich zdrowia fizycznego i psychicznego.
To co zmieniło się już dawno to pojawienie się w życiu każdego człowieka komputera. W połączeniu z dostępem do Internetu przedmiot ten jest najważniejszym narzędziem w miejscu pracy. Ale nie tylko w biurze firmy, ale i domowym stanowisku komputerowym.  Młodzież coraz rzadziej wychodzi na zewnątrz, niemal cały wolny czas spędzany jest przed komputerem. Po zakończonej edukacji i wybraniu posady pracownika biurowego, dalej niemal nieustannie będą przebywać w pozycji siedzącej.
To czego brakuje to podkreślenia wagi odpowiedniej pozycji siedzące – bezpiecznej dla zdrowia. Pozycja siedząca nie jest dla człowieka naturalna, to po pierwsze. Po drugiej, brak dopasowania krzesła komputerowego to budowy ciała użytkownika będzie skutkował niekorzystnymi zmianami w otoczeniu mięśniowym kręgosłupa. Im szybciej zostaną wypracowane odpowiednie nawyki tym mniejsze późniejsze konsekwencje dla zdrowia. W wieku szkolnym domowe stanowisko do odrabiania lekcji i korzystania z komputera musi być dopasowane do budowy ciała dziecka, jego wieku. Krzesło biurowe nie może być przypadkowe, nie chodzi o typowo dziecięco-młodzieżowy kolor tkaniny lecz odpowiednie proporcje siedziska i oparcia. Właśnie w okresie edukacji szkolnej powinny być wprowadzone zajęcia z ergonomii stanowiska komputerowego. W ramach np. lekcji informatyki można być każdą pierwszą godzinę lekcyjną w każdym roku szkolnym poświęcić na zagadnienia ergonomii. Taki rodzaj zajęć w pewien sposób powtarzany w każdym roku szkolnym podniósłby świadomość. A to zaowocowałoby na całe życie i baczne zwracanie uwagi na stopień ergonomiczności biurowych pracy.
Obecnie bardzo mało wiedzą o ergonomii biurowej. Słusznie kojarzą to pojęcie z wygodą. W biurze pracownik ma niewiele do powiedzenia, bo wszystkie decyzje podejmowane są przez pracodawcę. Ale przecież i pracodawcy kończyli szkole, gdyby ergonomia była zaszczepiona w ich umysłach, sposobie codziennego bycia nie byłoby trzeba prowadzić obecnej dyskusji. Problemem w wielu firmach jest pewnego rodzaju zamknięcia na wiedzę. Ergonomia jest często nieświadomie odrzucana bo jest wymaga pewnych nakładów finansowych. Jednak jak się okazuje te bardzo szybko się zwracają, a potem przynoszą odczuwalne zyski dla firm. Wiedza o ergonomii stała się kluczem do organizacji pracy w największych firmach, biurowych korporacjach. W tych miejscach nie ma miejsca na przypadkowe decyzje. Dlatego właśnie model korporacyjnej organizacji pracy powielany jest przez mniejsze firmy. Nie bez przypadku zapewnia się pracowników ergonomiczne stanowiska pracy. Wyniki badań na podstawie, których podejmowane są decyzje o wyborze krzesła na komputerowe stanowisko pracy są dość precyzyjne. Tylko wysokie zaawansowanie technicznie, szeroki zakres możliwości regulacyjnych daje możliwość pełnego dopasowania siedziska i oparcia tego przedmiotu do ciała pracownika. Wracając do edukacji szkolnej, w wielu pracownikach informatycznych krzesła dla młodzieży szkolnej nie mają nic wspólnego z ergonomią.