Krzesła biurowe ergonomiczne – wykorzystać możliwości

Wytrzymałe krzesło biuroweKrzesło to krzesło. Ile razy takie sceptyczne oceny dość mocno zaburzają faktycznie postrzeganie rangi, roli i możliwości danego przedmiotu. W wielu firmach niski standard krzeseł biurowych destrukcyjnie wpływa na wyniki pracownika oraz jego zdrowie. Pracodawcy często dość ironicznie podsumowują życzenia pracowników odnośnie ich stanowiska pracy. Zalecają cieszyć się, że nie siedzą na zwykłych krzesłach pokojowych… Bez komentarza. Pozostaje mieć nadzieje, że coraz mniej jest już taki opinii i stanowisk osób zarządzających w firmach.
A rola krzesła i jego wpływ zarówno na zdrowie pracownika jak i jego wyniki pracy rośnie z roku na rok. Wraz z rosnącą intensywnością pracy biurowej – ściśle siedzącej krzesło ma coraz większe znaczenie. Warto zaznaczyć, że zawsze miało i w przyszłości to znaczenie będzie jeszcze większe. Dlatego warto jak najszybciej dokonać pewnego rodzaju audytu biurowych stanowisk pracy pod kątem ich zgodności z ogólnymi zasadami ergonomicznymi.
Zalecane jest rozwiązania minimalne – ergonomiczny standard. Co to oznacza ? Zwykłe krzesło posiada jedynie regulacje wysokości siedziska oraz pokrętło do regulacji wysokości siedziska. Tradycyjne modele zaprojektowane 3-4 dekady temu posiadają dość niskie oparcia. Kiedyś takie rozwiązania były cennym rozwiązaniem, ale w ocenie ergonomicznej dużo zależy od perspektywy czasu. A przez ten okres do obecnej chwili wiele się zmieniło. Przede wszystkim ogromnie, wręcz gigantycznie wzrosło zatrudnienie w sektorze biurowym. Zmieniła się też intensywność pracy i zwiększył się czas w pracy spędzany w pozycji siedzącej. W związku z tymi zmianami zmieniały się również same krzesła. I należy ten zmiany zauważyć, lub chcieć zauważać, a nie postrzegać to tylko w kwestii produktu niepotrzebnego.
Należy wziąć pod uwagę ewolucje pozycji biurowej pracownika. Ta dawna pochylona nad biurkiem i stertą dokumentów papierowych to tej współczesnej, zdecydowanie bardziej wyprostowanej. Taka zmiana to niemal nieustannie wzrok skierowany w stronę monitora komputera czy laptopa oraz ręce położone na klawiaturze. W dużej mierze ciało pracownika potrzebuje natychmiast po procesie „wyprostowania” krzesła ze zdecydowanie wyższym i odpowiednio wyprofilowanym oparciem, ale również i możliwością regulacji samej wysokości. Nie za sprawą pokrętła, lecz poprzez nowoczesne rozwiązaniem – system zapadkowy, który umożliwia regulacje bez konieczności opuszczania krzesła. Najważniejsza jest jednak główna regulacja – mechanizm sterujący oparciem z siedziskiem jak i samym siedziskiem. Za pomocą łapek regulacyjny lub pokręteł następuje regulacja. W wyniku kilku prób w przeciągu kilku godzin wybierana jest ta najlepsza dla danej osoby pozycja z jej punktu siedzenia, preferencji.