Ergonomiczny standard krzeseł

Krzesło biurowe regulowane VeyronWiele raz słyszy się słowo ergonomiczny wypowiadane w różnych kontekstach. Ergonomia jest tak wszechobecna, że często jest niezauważalna. Wielu osobom wydaje się, że już wszystko wokół jest ergonomiczne. Niestety nie. Kiedyś dążono, by faktycznie kolejne wynalazki, rozwiązania czy też ulepszenia produktów służyło ludzkości. Dziś dalej trwa technologiczny wyścig, lecz jego głównym celem jest tylko i wyłącznie zarobek. Przedmioty są produkowane, ulepszane zgodnie z ergonomicznymi „przykazaniami”, ale tylko do czasu. Kiedy projekt jest sprzedawany inwestorowi, ten dąży tylko i wyłącznie do zysków i to jak największych. Z czasem idea ergonomii, gdzie znika przy tych słupkach sprzedażowych i dalszym dążeniu.
W przypadku krzeseł biurowych jest trochę inaczej, warto poświęcić chwile by poznać definicje ergonomicznego krzesła. Ergonomia z definicji określa dążenie do poprawy ludzkiego codziennego życia, poprawy komfortu fizycznego i psychicznego. Zamiast krzeseł pokojowych do biura stworzone zostały krzesła obrotowe, na kółka z możliwością regulacji siedziska. Był to ogromny przełom i na owe swoiste ergonomiczne maksimum. Z czasem jednak nastąpiła intensyfikacja użytkowania tego przedmiotu. Dalsze rozwijanie krzeseł to dążenie do jeszcze większej wygody, a zatem i ergonomiczności. Wraz z pojawieniem się zaawansowanych mechanizmów, które umożliwiały sterowanie siedziskiem i oparciem krzesła wiele się zmieniło. Ergonomiczność ewoluowała w krzesłach biurowych. Zwykłe krzesło obrotowe z regulacją wysokości siedziska uznane zostało jako coś normalnego i wcale nieergonomicznego. Przez ergonomiczne krzesło zaczęto rozumieć produkt z dużym zakres regulacji do końcowego użytkownika. Wygoda nie była już narzuca z góry przez producenta. Możliwość dopasowania siedziska i oparcia niemal idealnie do ciała ludzkiego, niezależnie od jego budowy do kolejny przełom. Obecnie to rozwinięcie stanowi biurowo ergonomię krzeseł.
Czy to już koniec ewolucji idei ergonomicznej w krzesłach obrotowych? Na pewno nie. Pojawia się różne wersje krzeseł, mówi się o częściowej ergonomii, pełnej lub jej brak. Obywatele w krajach wysokorozwiniętych spędzają w pozycji siedzącej na krześle, przy biurku i obsłudze komputera coraz więcej czasu. Ergonomia jest kluczową cechą krzesła. Praca w polskim biurze z roku na rok będzie również jeszcze bardziej intensywna, a w domu po pracy czas spędzany na krześle obrotowym również będzie. Do gospodarstw domowych krzesła biurowe ciągle wybierane są według tego samego klucza – niskiej ceny. Właśnie cała oferta z importu zdobyła rynek i całkowicie „zawładnęła” umysłem konsumenta. Jakość krzeseł i foteli biurowych z importu coraz bardziej się poprawia, ale i również z tym ceny nie są już tak niskie. Oczywiście cały czas cena produktu jest ogromnym autem i argumentem przeciwko zakupu ergonomicznym produktom polskiego pochodzenia. Nie mamy na celu negowania oferty importowej, lecz warto mieć rozeznanie w tym temacie. Kupując w sklepie stacjonarnym lub w Internecie warto zapytać sprzedawcę czy krzesło jest w pełni ergonomiczne. Często te najtańsze krzesła są wygodne, ale jest to chwilowe odczucie. Aby można mówić o ergonomii potrzeba zaawansowanych mechanizmów sterujących, za pomocą których uda się w pełnić dopasować siedzisko i oparcie do kształtów ciała domowników. Tanie krzesło ma zazwyczaj niskie opacie, niewyprofilowane. Przy coraz większym czasie spędzanym przy komputerze w pozycji siedzącej ważne jest by dopasowanie było 100%. Jedynie to jest w stanie chronić kręgosłup przez przyszłymi dolegliwościami kręgosłupa.