Biurowa ergonomia – zyski dla pracodawcy

ergonomia biurowaTrudno dokładnie oszacować jak dużo jest jeszcze firm, które w wymiarze przestrzeni biurowej jest całkowicie na bakier z filozofią ergonomii. Oczywiście z roku na rok warunki pracy w biurkach firm zlokalizowanych w Polsce zdecydowanie się poprawiają. Jednakże to efekt w dużej mierze napływu zachodniego kapitału do Polski z powodu bardzo dobrych warunków – niskich kosztów pracy. Zachodnie wzorce całkowicie oparte są o zgodność z założeniami współczesnej ergonomii.
Biurowa ergonomia to taka organizacja wspólnej przestrzeni pracowniczej, która zbuduje komfort na każdym stanowisku pracy. Główny ergonomiczny postulat to nieustanne dążenie do poprawy codziennych warunków pracy człowieka. Kiedyś pojawienie się krzesła biurowego same w sobie było ergonomiczne. W czasach gdzie przy biurku siedziało się na zwykłych krzesłach. Jednakże postulaty ergonomii odnawiają się wraz z nieustannym rozwojem technologicznym i cywilizacyjnym. Dlatego filozofia ergonomii jest ciągle aktualna, a towarzyszy już ona człowiekowi od czasów starożytnych.
Charakter współczesnego pracodawcy jest dość różny. Jedni nieświadomie odrzucają ergonomię, inni nieświadomi jej zalet starają się ją wdrażać. Często wizja zysków jest dość atrakcyjna i szybko prowadzi do podjęcia odpowiedniej decyzji. Jednakże nie każdy dostrzega w podjęciu decyzji ergonomicznych zysk. Wręcz przeciwnie wiele osób uważa zakup zdecydowanie droższych krzeseł za niepotrzebny. Po co przepłacać jak można kupić tanie podobne wyglądem krzesła. I takie powstaje błędne koło. W wielu małych firmach coraz więcej się wymaga – oczekiwania od pracowników zbliżone są do tych korporacyjnych. A w parze z tym powinno iść wdrażanie biurowej ergonomii.
Przede wszystkim krzesło biurowe musi być wytrzymałe i zbudowane na bazie mechanizmów. Nie byle jakich łączników, lecz mechanizmu z prawdziwego zdarzenia, który będzie łączył siedzisko z oparciem i „da” końcowemu użytkownikowi pełną kontrolę poprzez system łapek i pokręteł. Pracownik niezależnie od budowy własnego ciała uzyska komfort fizyczny, jeśli tylko wyreguluje krzesło. A do tego trzeba często wręcz pracowników zmusić. Często wydatek na ergonomiczne krzesło jest marnotrawiony przez niewyregulowanie krzesła.  Dopasowanie siedziska i oparcia do ciała użytkownika jest kluczowe, pozwala wyeliminować wiele czynników fizycznych, które bardzo rozpraszają. Które przeszkadzają w uzyskaniu należytego komfortu.

Zdjęcie pobrane z serwisu : https://pixabay.com/pl/akcji-analiza-biznesu-wsp%C3%B3%C5%82praca-2277292/