Niechęć do regulacji krzesła biurowego

regulowanie krzesła w celu dopasowaniaWiele osób czytając słowa w tytule tego postu jest nad wyraz zaskoczona. Przecież krzesło biurowe jest przedmiotem, które obsługa jest intuicyjna, i nawet dziecko wie czym jest taki przedmiot, do czego słyszy i jak użytkować.
Jednakże w ostatnich latach w branży, sposobie organizacji pracy biurowej zaszły ogromne zmiany. Rozwój technologiczny w każdej branży, społeczeństwo osiągające coraz wyższy poziom cywilizacyjny oraz przede wszystkim tempo pracy i oczekiwania wobec pracownika sprawiają, że krzesła biurowe również bardzo się zmieniły. Regulacja wysokości siedziska, tak naprawdę to już żadna regulacja, lecz pewnego rodzaju podstawa.
Producenci krzeseł biurowych również bardzo zmienili podejście do owoców swoich pracy. Polska produkcja przestała ścigać się z tania ofertą importową, proponuje do biura ergonomiczne rozwiązania. I takie są coraz częściej wybierane. Ergonomia w krześle to zaawansowane mechanizmy sterujące oparciem i siedziskiem. Jest to zbiór regulacji pozwalający końcowemu użytkownikowi znaleźć wygodne, pełne dopasowanie oparcia z siedziskiem do własnego ciała i preferencji. Jest to niezwykle istotne w perspektywie niemal 7 godzinnego pełnego użytkowania. Krzesło wchodzi z ciałem użytkownika w bardzo bezpośrednią relację. Ma wpływ na zdrowie ( dolny odcinek kręgosłupa ), a dopasowanie umożliwia zdecydowanie większą koncentracje. Umysł pracownika, dzięki odpowiedniemu krzesłu przestaje być obarczany problemami ciała.
Problemów na stanowiska pracy jest jednak kilka. Problem wielu małych firm, gdzie krzesła z zaawansowanym system regulacji są odrzucane, bo ciągle wybierane są tanie rozwiązania. Ergonomia w tym przypadku jest odrzucana, ale nieświadomie. Drugi problem to brak wiedzy o krzesłach i sposobie ich regulacji. Pracodawca zapewnia ergonomiczne krzesła na stanowiska, a pracownik nie dokonuje regulacji. Często z niewiedzy, ale głównie z powodu pewnego rodzaju nonszalancji, niechęci do manualnych regulacji. Fotel, który sam będzie dopasowywał się do ciała może już powstaje, ale czy to będzie dobre rozwiązanie? To końcowy użytkownik krzesła powinien dokonać dopasowania za pomocą łapek regulacyjnych umieszczonych pod siedziskiem tego przedmiotu. W wielu przestrzeniach biurowych rotacja jest bardzo duża. Pracownicy otrzymują do dyspozycji stanowiska, ale siadają na nim i korzystają z ustawienia krzesła, które zastali. U wielu osób panuje pewnego rodzaju niechęć do regulacji, a przecież to tylko kilka łapek regulacyjnych. Żadna filozofia. Każda z łapek posiada naklejkę z jasnym przekazem jej funkcjonalności. Wystarczy tylko chcieć.

Zdjęcie pobrane z serwisu : https://pixabay.com/pl/narz%C4%99dzia-dopasowa%C4%87-opcja-ikona-2160921/