Budowa krzesła biurowego

Nowoczesne krzesło biuroweKrzesło biurowe to ważny przedmiot, można powiedzieć, że wręcz kluczowy w każdym biurze, jak również w tym domowym zaciszu. Wiele osób jednak nie do końca jest świadoma faktycznych możliwości tego przedmiotu wynikających z jego budowy. A ta naprawdę może być różna. W tym minimalistycznym zestawieniu pojawia się jedynie regulowana wysokości siedziska. Krzesło do biura to przedmiot obrotowy, którego dolna część to podstawa z kółkami. Umożliwia to poruszanie się tego przedmiotu po płaskiej twardej płaszczyźnie. Dalej „idąc” w górę natrafia się na kolumnę gazową. Dzięki niej możliwa jest zmiana poziomu siedziska ( góra –dół ). Oczywiście zakres tej regulacji jest ściśle ograniczony. Występuje wiele rodzajów kolumny gazowej, różniącej się wysokości. Dzięki temu możliwie jest wdrożenie wyższej kolumny w produkcie przewidzianym dla osób wysokich i niskiej dla grupy dość niskich osób.
Kolumna gazowa przytwierdzona jest do mechanizmu, który według wielu określany jest jednocześnie sercem i umysłem krzesła biurowego. Jego odpowiednia zaawansowana wersja nadaje krzesłu odpowiednią wytrzymałość oraz umożliwia końcowemu użytkownikowi duży zakres możliwości regulacyjnych. Istnieje wiele rodzajów mechanizmów. Każdy producent prowadzi swoje własne specjalistyczne nazewnictwo. Warto odróżnić dwa rodzaje mechanizmów. Do tych mniejszych i tańszych stosuje się mechanizm zintegrowany. Umożliwia on blokadę w wielu pozycjach, jednakże nie chroni pleców użytkownika przed uderzeniem oparcia w momencie zwolnienia blokady mechanizmu. Drugi rodzaj mechanizmów to synchroniczny rodzaj z możliwością blokady w kilku pozycjach. Ten standard zapewnia chronię przed uderzeniem – funkcja anti-shock. Mechanizm pełni rolę łącznika pomiędzy kolumną gazową, siedziskiem oraz oparciem, jak również poprzez łapki regulacyjne oddaje władze nad całym biurowym krzesłem w ręce użytkownika.
Kolejne elementy ważne szczególnie dla użytkownika to siedzisko i oparcie. Od jakości ich wykonania, wyprofilowania, rodzaju zastosowanej pianki zależy końcowy komfort użytkowania. Najbardziej popularną formą jest tapicerowanie. W droższych modelach występuje forma szyta siedziska i oparcia. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest połączenie szytego siedziska z siatkowym oparciem. Poza naturalną wygodą krzesło biurowe zyskuje w ten sposób wizualnie. Nowoczesny design przyciąga i bywa kluczowy przy zakupie. Ergonomiczne krzesła posiadają często regulowaną głębokość siedziska oraz możliwość regulacji wysokości oparcia bez konieczności opuszczania fotela. Nieodzownym elementem w budowie są podłokietniki. Coraz częściej występuje w wersji regulowane, i to nie tylko w płaszczyźnie 2D, lecz nawet 3D/4D. Krzesła biurowe projektowane są często bez podłokietników. Wielu pracowników często opiera ręce o blat biurka, bo tak jest po prostu zdecydowanie wygodnie, szczególnie gdy niemal nieustannie pisze się na klawiaturze.